• YDS-Deneme
  • ispanyolca
  • 60_indirim
  • YDS
  • Come_to_DIALOGUE
  • Memur-Sen
  • YDS
  • ALMANCA
  • LYS-5
  • proficiency
  • Junior_2016_Eylul
Menü

PROFICIENCY Nedir?

PROFICIENCY (İngilizce Yeterlilik) sınavı, çoğunlukla üniversitelerin kendi bünyelerinde hazırladıkları bir sınav olup İngilizce bildiği için hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen ya da hazırlık sınıfında başarısız olup sınıf geçmek isteyen öğrencilere uygulanır. Üniversiteler dışında bazı kurumsal firmalar da, özellikle yeni personel alımlarında, Proficiency sınavı uygulayabilmektedir.

İngilizce Hazırlık sınıfı olan üniversitelerdeki öğrencilerin korkulu rüyası haline gelen Proficiency sınavı, öğrenciler arasında Hazırlık Atlama, İngilizce Hazırlık Muafiyet ve Hazırlık Geçme Sınavı olarak da bilinmektedir. Daha önceden İngilizce bilgisi olan öğrenciler, her üniversitenin kendi bünyesinde yaptığı İngilizce Yeterlilik Sınavından yeterli puanı alması halinde hazırlık sınıfından muaf olmakta ve bölüm derslerine başlayabilmektir.

Temelde dört beceriyi (Speaking, Listening, Reading, Writing) ölçmeyi hedefleyen Proficiency sınavlarının TOEFL, IELTS ya da YDS gibi belli bir standardı yoktur, her üniversitenin sınavı farklı olabilir. Örneğin Dinleme (Listening) ya da Konuşma (Speaking) becerileri birçok üniversitenin sınavında ölçülürken bazı üniversitelerin sınavlarında ölçülmemektedir. Sınavın zorluk derecesi de üniversiteye göre değişmektedir, bazı üniversiteler daha ileri seviyede İngilizce bilgisi istediklerinden sınav daha zor olabilmektedir. Bu nedenle sınavına gireceğiniz üniversitenin Proficiency sınav örneklerini temin edip bu sınav örneklerine uygun bir çalışma yapılması önemlidir.

Procifiency sınavlarının içeriği üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte genellikle Dil Bilgisi (Grammar), Kelime Bilgisi (Vocabulary), Okuduğunu Anlama (Reading Comprehension), Dinlediğini Anlama (Listenining Comprehension) ve Yazma (Composition) bölümlerinden oluşmaktadır. Üst seviyede okuma becerisi ve kelime bilgisi gerektiren sorular, hemen hemen tüm üniversitelerin sınavlarında bulunmaktadır.

Genellikle Eylül ayı içinde ya da Ekim başında yapılan Proficiency sınavlarının tarihini ve sınav süresini her üniversite kendisi belirler. Sınava başvuru tarihi ve benzeri diğer ayrıntıları ilgili üniversiteden öğrenmeniz gerekmektedir.

DIALOGUE Proficiency Kursu

DIALOGUE'da Proficiency Kursu eğitimlerimizi sunan öğretmenlerimiz bu alanda uzmanlaşmışlardır. 1999 yılından bu yana hizmet veren Fatih Şubemizde, özel ve devlet üniversitelerinin Hazırlık Atlama sınavlarına hazırlanan öğrencilerimiz %92 oranında başarı göstermişlerdir. Üniversite kampüslerine yakın olması nedeniyle Fatih şubemize Gaziosmanpaşa, Esenler, Bayrampaşa, Güngören, Bağcılar, Sultangazi ve Arnavutköy gibi çevre semtlerden öğrenciler yoğun talep göstermektedirler. Proficiency Kurslarımızda eğitim almak istiyorsanız şubelerimizle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Öğrencilerimizden Yorumlar
semiha_bektas
ceyda_yilmaz
button_previous
zeynep_sude_bektas
Ben bu kursun bana çok şey kattığına inanıyorum. Ve burayı çok seviyorum. Tabiki de arada bir sıkıldığım dersler oluyor. Ama sıkılmam hiç uzun sürmüyor. İngilizce önemli bir dil ve bu dili öğrenmek bana keyif veriyor. Ayrıca Fırat, Deniz, Büşra ve Gizem Şeref Teacher’ı çok seviyorum.
Zeynep Sude BEKTAŞ (Öğrenci)
button_next
Referanslarımızdan Bazıları
İSTANBUL
FATİH
Akdeniz Cad. No:69
(0212) 621 7062
fatih@dialogue.com.tr
İSTANBUL
BAŞAKŞEHİR
5. Etap 2. Kısım Başakcenter AVM
(0212) 217 3434
basaksehir@dialogue.com.tr
TÜRKİYE
KURUMSAL
Akdeniz Cad. No:69
(0212) 570 3060
kurumsal@dialogue.com.tr
Haritada görmek istediğiniz şubeyi tıklayın
chat CANLI DESTEK
Yeni Mesaj
-

Tüm Hakları Saklıdır. | Copyright© 2020 Dialogue İngilizce Almanca Yabancı Dil Okulları
comodo_SSL